Do czego służy okno? Każdy wie… To otwór w ścianie, ma szybę i ramę okienną – otwieralną lub uchylną, standardowo zaczyna się na wysokości około 80 cm od podłogi i ma parapet, o który można się oprzeć, tak jak na załączony obrazku.
(źródło: demotywatory.pl).
Otóż, nic bardziej błędnego..
Poniżej przedstawiam ci 5 okien – #domdlaniecierpliwych – tak abyś mógł poczuć klimat okna, które wymyka się ze „standardowych ram” :)
1. Sypialnia. Miłość od pierwszego wejrzenia.
Najważniejszy moment dnia?
Wiadomo! Poranek.
I ten chwilę przed zaśnięciem.
* Jak to działa? Okno sprawia wrażenie przezroczystej części ściany i jest dokładnie na wysokości wzroku leżącej osoby. Bez ramy. Bez parapetu. Wymiar na zamówienie. Szerokość dopasowana do wielkości łóżka. To zestaw szklany, bez ram okiennej bezpośrednio zamontowany do ściany. Sprytne i tanie rozwiązanie. Często zestawy takie można pozyskać z fabryk jako odpady (nie ze względu na wady, ale nie te wymiary, które były potrzebne producentowi)
2. Wanna. Z widokiem na łąkę.
Kiedy tak naprawdę masz czas kontemplować widoki za oknem?
A teraz wyobraź sobie, że leżysz w relaksującej kąpieli, a za oknem przebiega sarna.
Możliwe? No pewnie, że tak. Zdarzyło się nie raz :)
* Jak to działa? Okno jest szerokości wanny i zaczyna się na jej wysokości. Jest powierzchnią w pełni zmywalną i wodoodporną, dokładnie tak jak płytki naścienne. Dzięki temu, że jest w pełni otwieralne, pełni dodatkowo funkcję wentylacji. I pozwala w szybki sposób przewietrzyć zaparowane pomieszczenie po kąpieli.
3. Kuchnia. Z oknem na zmywaku.
– Mycie naczyń z widokiem na łąkę?
– No pewnie! A kto powiedział, że na zmywaku mamy patrzeć w monotonną pustą ścianę.
To okno czynnego obserwatora. To z niego można zobaczyć kto podjeżdża pod dom i pomachać gościom na do widzenia.
4. Salon. Twoje okno na świat.
Duże okna robią ogromne wrażenie a szczególnie na niedużej powierzchni :)
To wspaniałe rozwiązanie dla tych którzy lubią być bliżej natury. Również dla tych, którzy – tak jak ja – nie są zwolennikami wieszania obrazów na ścianie. Tutaj obrazy same się kadrują w w to co jest za oknem. A każdego dnia jest co innego :)
*Jak to działa? Okno może być dokładnie na wymiar ściany i pełnić rolę nieotwieralnej tafli szklanej – ściany widokowej. Duże przeszklenia powodują obawy, że będzie zimno. Niepotrzebnie. Zestawy szklane są 3 szybowe i spełniają wszelkie normy cieplne.
5. Okna na IV strony świata.
Czym się różni mieszkanie w bloku od mieszkania w domu? Uuuu…dużo tego i to jest doskonały temat na kolejny post. Tutaj podam tylko jedną różnicę. Okienną.
W mieszkaniu w bloku kierunki okien i możliwości rozkładu są z góry narzucone. Możemy mieć okna zazwyczaj na jedną, dwie, bardzo rzadko na trzy strony świata (raz się z takim przypadkiem spotkałam). Mieszkania z oknami na jedną stronę świata dają ograniczony widok i są trudne w przewietrzaniu.
W domu masz wpływ na to jak skadrujesz widoki za oknem i jak będą się one przenikały. Możesz mieć okna na wszystkie 4 a nawet na 5 stron świata – jeśli tylko zamontujesz okno dachowe. Fajnie. Prawda?
* Ciekawostka. Po pierwsze. Duże przeszklenia robią ogromne wrażenie, szczególnie na niedużej powierzchni. Dom na zdjęciu ma niecałe 50 m2. Po drugie. Okna zaprojektowane mądrze (czyt. w zgodzie kierunkami stron świata) spełniają nie tylko widokową, ale bardzo praktyczną role. Np. okna od południa – doskonale grzeją w zimie. Temperatura w prezentowanym domu jest bardzo wysoka ze względu na usytuowanie i duże przeszklenia od strony południowej. Dom nagrzewa się w ciągu dnia promieniami słonecznymi i w ten sposób doskonale kumuluje ciepło. Okna od północy otwarte na oścież doskonale przewietrzają i ochładzają dom w lecie.
Więcej zdjęć „domu dla niecierpliwych”. Fot. Agnieszka Majewska z Gotuje Nie Truje:
Ciocia „Dobra Rada”:
Okno nie służy jedynie do stawiania kwiatków na parapecie i do tego aby czyścić je na błysk kiedy przychodzą święta.
Weź oddech. I zastanów się…Do czego chcesz aby służyło Ci okno? Co chcesz przez nie widzieć? Kiedy? I w jakiej sytuacji?
Od tego rozpocznij projektowanie swojego domu.
Zawsze chciałam mieć zmywanie z widokiem. Raz, przez parę lat mieszkałam w takiej kuchni i choć widok był średni, jakiś beton i sąsiedzi wychodzący lub wchodzący do swoich dziupli, to i tak było to przyjemniejsze niż bez widok.u
Inspirujący post. Chciałoby się mieć faktycznie więcej tych okien. Ale faktycznie kwestie temperaturowe niepokoją. Np czy ten kto śpi od okna nie narzeka na zimno?
Doskonałe pytanie. Powiem tak, z autopsji: nie narzeka :) absolutnie! Zestawy są trzyszybowe, bez ramy, zamontowane bezpośrednio do ściany. Jeśli byłaby taka chęć można zastosować zestawy szybowe wypełnione specjalnym gazem, dla dodatkowej izolacji, ale nie ma takiej potrzeby.
Piękne miejsce. Czy ten dom spełnia dla właścicieli funkcję domu wypoczynkowego, czy mieszkalnego? Jaki jest koszt budowy takiego miejsca i jaki jest koszt projektu ?
@Ania, dzięki. To dom mieszkalny. Odnośnie kosztów – będę o tym pisać w kolejnym poście.
Dziękuję za odpowiedź. Czekam w podekscytowaniu :)
A jak Państwo dajecie sobie radę z nasłonecznieniem w letnie upały (powyżej 30 stopni). Przy takich przeszkleniach temperatura wewnątrz chyba jest wysoka.
@Sławomir Lubczyński: projekt zakłada zadaszenie w postaci żagla, który chroni przed słońcem.
Mi od zawsze marzył mi się przeszklony taras zimowy, ale koszty jego wdrożenia i utrzymania (straty ciepła) są na tyle duże, że na razie musiałem sobie odpuścić. Ale zbieram oszczędności, przyjdzie jeszcze czas :)
@Michał MB: straty ciepła nie muszą być duże. zestawy szklane mają teraz bardzo dobre parametry. a odpowiednie ulokowanie ogrodu zimowego względem stron świata będzie ocieplać dom nie oziębiać. Powodzenia w realizacji Twoich planów!
Zmywanie z takim widokiem, mogło by podnieść efektywność zmywania. Dobre i funkcjonalne okna to podstawa. Ja akuratnie lubię duże okna i jak najwięcej.
@Asia Korzeń. O tak. Jestem pewna, że jacyś z „amerykańskich naukowców” opracowują już takie badania :) :) :)
Extra! Ah jak te okna mogą wyglądać ;) Teraz są takie rozwiązania, że nawet w ślepym pokoju można zrobić super ala widok.