1275013766_by_chocolateny_600

Do czego służy okno? Każdy wie… To otwór w ścianie, ma szybę i ramę okienną – otwieralną lub uchylną, standardowo zaczyna się na wysokości około 80 cm od podłogi i ma parapet, o który można się oprzeć, tak jak na załączony obrazku.
(źródło: demotywatory.pl)

.
Otóż, nic bardziej błędnego.

.
Poniżej przedstawiam ci 5 okien – #domdlaniecierpliwych – tak abyś mógł poczuć klimat okna, które wymyka się ze „standardowych ram” :)

 


1. Sypialnia. Miłość od pierwszego wejrzenia.
Najważniejszy moment dnia?
Wiadomo! Poranek.
I ten chwilę przed zaśnięciem.

najważniejszy moment dnia? poranek. i to co pragniesz zobaczyć zaraz po przebudzeniu.

1. Sypialnia. A Ty co pragniesz zobaczyć zaraz po przebudzeniu?

* Jak to działa? Okno sprawia wrażenie przezroczystej części ściany i jest dokładnie na wysokości wzroku leżącej osoby. Bez ramy. Bez parapetu. Wymiar na zamówienie. Szerokość dopasowana do wielkości łóżka. To zestaw szklany, bez ram okiennej bezpośrednio zamontowany do ściany. Sprytne i tanie rozwiązanie. Często zestawy takie można pozyskać z fabryk jako odpady (nie ze względu na wady, ale nie te wymiary, które były potrzebne producentowi)


2. Wanna. Z widokiem na łąkę.
Kiedy tak naprawdę masz czas kontemplować widoki za oknem?
A teraz wyobraź sobie, że leżysz w relaksującej kąpieli, a za oknem przebiega sarna.
Możliwe? No pewnie, że tak. Zdarzyło się nie raz :)

DSC07263_okno-lazienka_www

2. Wanna. I okno do relaksu…

* Jak to działa? Okno jest szerokości wanny i zaczyna się na jej wysokości. Jest powierzchnią w pełni zmywalną i wodoodporną, dokładnie tak jak płytki naścienne. Dzięki temu, że jest w pełni otwieralne, pełni dodatkowo funkcję wentylacji. I pozwala w szybki sposób przewietrzyć zaparowane pomieszczenie po kąpieli.


3. Kuchnia. Z oknem na zmywaku.
– Mycie naczyń z widokiem na łąkę?
– No pewnie! A kto powiedział, że na zmywaku mamy patrzeć w monotonną pustą ścianę.
To okno czynnego obserwatora. To z niego można zobaczyć kto podjeżdża pod dom i pomachać gościom na do widzenia.

mycie garów już nigdy nie będzie nudnym zajęciem. to stąd można podziwiać złoty kran i łakę :)

3. Kuchnia. Mycie garów już nigdy nie będzie nudnym zajęciem.


4. Salon. Twoje okno na świat.
Duże okna robią ogromne wrażenie a szczególnie na niedużej powierzchni :)
To wspaniałe rozwiązanie dla tych którzy lubią być bliżej natury. Również dla tych, którzy – tak jak ja – nie są zwolennikami wieszania obrazów na ścianie. Tutaj obrazy same się kadrują w w to co jest za oknem. A każdego dnia jest co innego :)

hamaki. obowiązkowo. system haków zamontowanych w różnych częściach sufitu daje możliwość ich swobodnego przewieszania.

4. Salon. Okna, które kadrują obrazy z zewnątrz i przenoszą je do wewnątrz.

*Jak to działa? Okno może być dokładnie na wymiar ściany i pełnić rolę nieotwieralnej tafli szklanej – ściany widokowej. Duże przeszklenia powodują obawy, że będzie zimno. Niepotrzebnie. Zestawy szklane są 3 szybowe i spełniają wszelkie normy cieplne.


5. Okna na IV strony świata.
Czym się różni mieszkanie w bloku od mieszkania w domu? Uuuu…dużo tego i to jest doskonały temat na kolejny post. Tutaj podam tylko jedną różnicę. Okienną.
W mieszkaniu w bloku kierunki okien i możliwości rozkładu są z góry narzucone. Możemy mieć okna zazwyczaj na jedną, dwie, bardzo rzadko na trzy strony świata (raz się z takim przypadkiem spotkałam). Mieszkania z oknami na jedną stronę świata dają ograniczony widok i są trudne w przewietrzaniu.
W domu masz wpływ na to jak skadrujesz widoki za oknem i jak będą się one przenikały. Możesz mieć okna na wszystkie 4 a nawet na 5 stron świata – jeśli tylko zamontujesz okno dachowe. Fajnie. Prawda?

Duże okna robią ogromne wrażenie a szczególnie na niedużej powierzchni. To jak wielki ruchomy obraz. Widok zmienny i ciekawy, zarówno za dnia i w nocy.

5. Okna na IV strony świata. Wielki ruchomy obraz. Widok zmienny. Inny za dnia i w nocy.

* Ciekawostka. Po pierwsze. Duże przeszklenia robią ogromne wrażenie, szczególnie na niedużej powierzchni. Dom na zdjęciu ma niecałe 50 m2. Po drugie. Okna zaprojektowane mądrze (czyt. w zgodzie kierunkami stron świata) spełniają nie tylko widokową, ale bardzo praktyczną role. Np. okna od południa – doskonale grzeją w zimie. Temperatura w prezentowanym domu jest bardzo wysoka ze względu na usytuowanie i duże przeszklenia od strony południowej. Dom nagrzewa się w ciągu dnia promieniami słonecznymi i w ten sposób doskonale kumuluje ciepło. Okna od północy otwarte na oścież doskonale przewietrzają i ochładzają dom w lecie.

Więcej zdjęć „domu dla niecierpliwych”. Fot. Agnieszka Majewska z Gotuje Nie Truje:

 


mariarauch_galeria_mlyn_coworking_3

_Ciocia_Dobra_Rada_

Ciocia „Dobra Rada”:
Okno nie służy jedynie do stawiania kwiatków na parapecie i do tego aby czyścić je na błysk kiedy przychodzą święta.
Weź oddech. I zastanów się…Do czego chcesz aby służyło Ci okno? Co chcesz przez nie widzieć? Kiedy? I w jakiej sytuacji?
Od tego rozpocznij projektowanie swojego domu.

 


13
0
Would love your thoughts, please comment.x