Ostatnio posadziłam dwa drzewa. To niewiele. Bo czym są dwa drzewa w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Z drugiej strony te dwa drzewa, czy nawet jedno – to zawsze więcej niż zero. Mały sukces. A co się stanie, jeśli zamiast pytać: co ja jedna/jeden mogę zrobić, nastawisz się na stwierdzenie mogę zmienić jednym drzewem świat na lepsze?  Dziewczyna z filmu poniżej – Greta Thunberg – udowadnia, że jedna osoba może wiele. I że znacznie zdrowiej jest iść w życie z przeświadczeniem, że każdy ruch jest ważny. A obecna sytuacja – my zamknięci w 4 ścianach na kwarantannie – pokazuje nam jak wiele daje – nam samym – kontakt z naturą. I jak wiele odbiera – jego brak. 

 

Ja wierzę, że mogę zmienić świat na lepsze. Dlatego projektuję tylko domy drewniane. O tym, że takie budownictwo w niczym nie ustępuje tradycyjnemu, a w zasadzie jest lepsze, pisałam już tutaj. Tym razem chciałabym się skupić na jednym tylko aspekcie, który sprawia, że dom drewniany jest super bohaterem. Chodzi oczywiście o ekologię. Myśląc o niej w kontekście domów należy brać pod uwagę cały proces. Od wyprodukowania materiału. Poprzez budowę. Użytkowanie. I na degradacji kończąc. O tej ostatniej często zapominamy – bo ona zwykle nie następuje za naszego życia. Z odpadami będą jednak walczyć przyszłe pokolenia.

 

Na pytanie dom drewniany czy murowany zawsze postawię na ten pierwszy. A poniżej przedstawiam Ci 5 konkretnych argumentów na to, że dom dom drewniany jest ecofriendly. W przeciwieństwie do murowanego.

1. Produkcja drewna nie zanieczyszcza środowiska

W okresie wzrostu drzewo przetwarza więcej dwutlenku węgla niż później jest emitowane w procesie pozyskania materiałów konstrukcyjnych. Za to produkcja cementu (który znajduje się w zaprawach, tynkach czy betonie) odpowiada za aż 5% globalnej emisji CO2. W kwestii odpadów drewno też wypada o niebo lepiej. To znaczy, odpady są. Tylko, że cenne. Cały proces przemysłowy jest tak zoptymalizowany, aby zminimalizować straty materiałowe, a resztki są przerabiane w procesie recyklingu. Na przykład na pellet, brykiet czy korę ogrodową. Nic się nie marnuje. I nie truje. W przeciwieństwie do odpadów w postaci ścieków przemysłowych, gazów czy pyłów. Cegielnie skażają powietrze rtęcią. A cementownie wydzielają do atmosfery dwutlenek siarki, tlenek azotu i szereg innych śmieciowych związków.

 

2. Budowa domu drewnianego zużywa mniej energii

Ta energochłonność zaczyna się już na etapie produkcji materiału. Tradycyjne wypalanie cegieł, które odbywa się w temperaturze 1100 stopni Celsjusza, wymaga dużego nakładu paliwa. Jasne, w dobie nacisku na ekologię rynek obrasta w cegły, które są bardziej eko. Tylko później, już na budowie, energia potrzebna jest na zasilanie maszyn, na paliwo, na prace wykończeniowe. Budowa domu drewnianego zazwyczaj polega na montowaniu gotowych elementów, co redukuje ilość potrzebnego sprzętu. Do tego jest rekordowo krótka. W domu z klocków można zamieszkać w ciągu kilku dni od rozpoczęcia budowy. Prace wykończeniowe ograniczone są do minimum.

 

3. Dom drewniany jest biodegradowalny

Każdy dom ma swoją żywotność. Każdy materiał budowlany ją ma. Tendencja do budowania domów wielopokoleniowych na lata już przemija. Dziś każdy dąży do tego, aby mieszkać na swoim. Te wszystkie wielkie domy kiedyś trafią na śmietnik. Te współcześnie powstające pewnie też. I będą się w naturalny sposób rozkładały. Lub nie. Choć gruz może zostać ponownie wykorzystany, np. do utwardzania drogi, to sam proces rozbiórki i przetworzenia odpadów jest znacznie bardziej energochłonny, czasochłonny i kosztochłonny niż w przypadku domu drewnianego. Najmniej rozkładalna jest termoizolacja, którą w przypadku domów murowanych najczęściej stanowi styropian. W domach drewnianych stosuje się raczej biodegradowalną wełnę drzewną. Pewnie za chwilę zaczniesz zastanawiać się co w takim razie z fundamentami, które przecież nie mogą być z drewna. I zazwyczaj są betonowe, to prawda. Waga drewnianego domu jest jednak nieporównywalnie mniejsza niż waga domu murowanego. Co zmniejsza ilość betonu w ziemi. Fajnie, co nie?

 

4. Dom drewniany jest energooszczędny i zdrowy

Dom drewniany jest energooszczędny. Czy wiesz, że drewno jako materiał budowlany charakteryzuje się dodatkowo najlepszym współczynnikiem izolacyjności cieplnej? Dzięki temu domy drewniane mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne i tym samym są dużo tańsze w eksploatacji od budynków tradycyjnych. Dom drewniany jest zdrowy. Oddychający. Nie zawiera toksycznych dla człowieka formaldehydów. Drewno wydłuża rytm bicia serca człowieka. A ponieważ każdy z nas ma ograniczoną ilość uderzeń serca na cykl życia, to można śmiało powiedzieć, że wydłuża życie człowieka. I umila. Bo ładnie pachnie.

 

5. Drewno to materiał odnawialny

Surowce wykorzystywane do wytworzenia materiałów stosowanych w budownictwie tradycyjnym to np. ił czy kreda. Ich wydobycie jest nie tylko nieodnawialne, ale też silnie oddziałuje na środowisko i krajobraz. Zmienia go. Interesującym przykładem jest kopalnia kredy w Chełmie, która przypomina raczej scenerię z filmu science-fiction niż sielankowy, polski krajobraz. A drewno? Proces jego wzrostu można odtwarzać. Oddać naturze to, co zostało jej zabrane. Ważne, aby pochodziło ze zrównoważonej produkcji. Czyli takiej, która umożliwia wycinanie drzew bez uszkodzenia środowiska lasu. Dbającej o gospodarkę leśną i ochronę przyrody. Taką pewność daje certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) i takie są domy z CLT, czyli domy z klocków, które projektuję.

 

 

To w jakim domu mieszkasz ma znaczenie. Dla Ciebie. I dla środowiska. Przemysł budowniczy i konsumpcja energetyczna w budownictwie należy do jednych z największych emitentów gazów cieplarnianych. Dlatego to w jaki sposób i z czego budujemy nasze domy jest tak istotne w walce z globalnym ociepleniem. Wybierając drewno jako materiał budowlany przyczyniamy się do polepszenia naszego środowiska i wykorzystujemy surowiec całkowicie odnawialny. Jeśli myślisz o budowie – teraz lub w dalszej przyszłości – zastanów się dwa razy, na co warto postawić. Każdy podjęty krok w kierunku ekologii, każda próba się liczy.
Czuję, że o domach drewnianych i ich zaletach mogłabym pisać bez końca. Ekologia to tylko część z całej puli zajebistości drewna w budownictwie. A Ty, (na) co stawiasz? Dom drewniany czy murowany?

 

zdjęcia Joanna Mizińska

0
Would love your thoughts, please comment.x