1. Czym jest dom z klocków?

Dom z klocków jest projektem gotowym naszego autorstwa. Jak każdy projekt gotowy (czyli uniwersalny) wymaga adaptacji na konkretną działkę. Dopiero wtedy można starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Spośród innych projektów gotowych wyróżnia go przystosowanie do zdrowej, drewnianej technologii prefabrykowanej – CLT. Dzięki temu budowa jest bardzo szybka. Dom może stanąć nawet w tydzień. Więcej informacji znajdziesz w ofercie. A po zdjęcia zajrzyj do portfolio

2. Jak przebiega zakup domu z klocków?

Aby zakupić projekt domu z klocków należy zapoznać się z ofertą i skontaktować się z nami mailowo, podając wybraną przez siebie wielkość oraz rodzaj projektu – projekt gotowy lub projekt gotowy VIP. Projekt wysyłany jest w teczce formatu A4 i zawiera:

 • projekt architektoniczno-­budowlany w formie opisowej i rysunkowej,
 • projekt konstrukcyjny z obliczeniami statycznymi i schematami konstrukcyjnymi,
 • projekty branżowe wewnętrznych instalacji sanitarnych: wodno-kanalizacyjnej,  c.o., wentylacji,
 • projekt branżowy wewnętrznych instalacji  elektrycznych,
 • charakterystykę energetyczną budynku

 

3. Jak wygląda budowa domu z klocków?

Budowa domu z klocków polega na złożeniu prefabrykowanych elementów. Jest szybka i może trwać nawet tydzień. Tak jak ta budowa. Nie jesteśmy firmą budowlaną i to nie my budujemy domy z klocków. Jesteśmy projektantami. Zależy nam na jak najlepszej jakości i budowie zgodnej z projektem. W przypadku zakupu wersji ‘projekt gotowy VIP’ przekażemy Cię w ręce sprawdzonych wykonawców, a dodatkowo otrzymasz od nas indywidualną wycenę prac budowlanych.

4. Ile kosztuje budowa domu z klocków?

Szacunkowe koszt budowy domu z klocków w technologii CLT to na maj 2019 około 5000 zł/m2 brutto. Na etapie adaptacji projektu na działkę (z nami lub z udziałem innego architekta) można zdecydować się na zmianę technologii na dobry szkielet lub 100% wood. Dobry szkielet szacunkowo jest około 10-15% tańszy od technologii CLT, a 100% wood – nawet do 70% droższy. Więcej informacji na temat współczesnych technologii drewnianych przeczytasz w naszym artykule na blogu.

Cena z dnia 16.04.2019 (ważna 60 dni) wynosi:

 • S – 50 m2 – 245 000 zł brutto
 • M – 75 m2 – 370 000 zł brutto 
 • L – 100 m2 – 435 000 zł brutto

Cena nie zawiera fundamentów. Dokładne wyceny wykonujemy dla naszych Klientów, którzy zakupią wersję projektu VIP.

5. Od czego zależne są koszty budowy?

Na koszty wpływa szereg różnych czynników:

 1. Indywidualna sytuacja – czyli działka. Ukształtowanie terenu. Rodzaj gruntów. Dostęp i dojazd do działki.
 2. Metraż – im większy metraż tym niższa cena za metr kwadratowy. To dlatego, że bez względu na wielkość domu należy zapłacić za transport materiałów, który zwykle stanowi dużą część składową całkowitej kwoty. 
 3. Aktualna cena wykonawców – każda wycena ma datę ważności – tak jak te podane w odpowiedzi na pytanie numer 4. Często jest też tak, że firmy wykonawcze zastrzegają sobie, że takie ceny mogą zmienić się o dany procent w trakcie budowy. Również dostępność/zajęcie ekip wpływa na koszty. Co oznacza, że ceny w marcu będą się różnić od tych w czerwcu.
 4. Specyfika technologii – ceny drewna są zmienne. Certyfikowane, zdrowe drewno CLT nie jest produkowane w Polsce. Co oznacza zależność cen od kursu walut czy kosztów transportu. Wpływają też na to czynniki losowe jak dostępność/nadwyżka materiału. To dzięki tej technologii budowa domu jest bardzo szybka – poza budową fundamentów nie wymaga tzw. robót mokrych. O CLT i jego zaletach – a także o innych, współczesnych technologiach drewnianych w których projektujemy przeczytasz w naszym artykule na blogu. W artykule porównujemy trzy wybrane technologie, w których projektujemy: dobry szkielet, CLT (czyli dom z klocków) i 100% wood (Thoma Holz). 

 

6. Nie chcę budować z CLT. Czy mogę wybudować dom z klocków w innej technologii?

Projekt gotowy jest przystosowany do technologii CLT. Zmiany w technologii można dokonać na etapie adaptacji – z nami lub z innym architektem. Jest to usługa dodatkowa, objęta odrębną wyceną i umową.
Więcej informacji na temat współczesnych technologii drewnianych przeczytasz w naszym artykule na blogu.

7. Czy mogę wprowadzić swoje zmiany do projektu domu z klocków?

Przy zakupie ‘projektu gotowego VIP’ istnieje możliwość łącznie trzech zmian w zakresie układu ścian wewnętrznych, drzwi i okien. Jeśli zmiany przekraczają ten limit lub dotyczą innych zabiegów, proponujemy rozważenie współpracy w zakresie projektu indywidualnego.

8. Chcę zbudować dom z klocków, tylko trochę większy/mniejszy.

Dom z klocków występuje w trzech rozmiarach: S – 50 m2, M – 75 m2 i L – 100 m2. Opcja ‘projekt gotowy VIP’ umożliwia zakup wersji z poddaszem użytkowym. Metraże wynoszą wówczas S+ – 80 m2, M+ – 120 m2 i L+ – 150 m2.
Nie ma możliwości zmian poprzez dodanie/odejmowanie kolejnych pomieszczeń lub wydłużanie/skracanie ścian zewnętrznych. W przypadku nietypowych wymagań proponujemy rozważenie współpracy nad projektem indywidualnym.

9. Czy istnieje opcja dobudowy garażu?

W ramach oddzielnej umowy możemy zaprojektować na działce garaż wolnostojący.

10. Jakie są koszty eksploatacji domu z klocków?

Szacunkowe koszty z października 2017 za wszystkie media – wodę, elektryczność, śmieci, ogrzewanie (koza + dodatkowo pompa powietrze-powietrze), etc. – w skali roku wynosiły około 500 zł na miesiąc dla domu 50 m2. Koszty są zależne od usytuowania budynku względem stron świata, jego wielkości, wybranego rodzaju ogrzewania czy indywidualnego zapotrzebowania na media. 

11. Z czego zaprojektowane są ściany, stropy i dachy domu z klocków? Z czego są okna? Elewacje?

Opis stanu elementów z których zaprojektowano domy znajduje się tutaj.

12. Jak wygląda rozbudowa takiego domu? Czy jest możliwe dołączanie kolejnych modułów?

Dom z klocków (czyli w technologii CLT) charakteryzuje się tym, że wielkoformatowe, prefabrykowane ściany (klocki) przyjeżdżają na budowę gotowe. Co umożliwia ich szybkie złożenie. Jak budowa z klocków. Tutaj można znaleźć zdjęcia z realizacji.
W przypadku rozbudowy konieczny jest demontaż jednej ze ścian. Dom z klocków to nie do końca dom z puzzli :) Nadal jest to jednak łatwiejszy i szybszy proces niż rozbudowa domu murowanego.

13. Czy dom z klocków jest energooszczędny?

Projekt nie posiada certyfikatów domu energooszczędnego, ale stan ten może zostać osiągnięty na etapie adaptacji projektu. Adaptacja projektu na działkę jest usługą dodatkową – możemy w niej pomóc, ale może zrealizować ją także inny architekt. Więcej informacji na temat usług dodatkowych można znaleźć w ofercie na naszej stronie (pomarańczowa sekcja). 

14. Czy dom z klocków może zostać wybudowany na mojej działce?

Przed zakupem projektu w ramach poradni architektonicznej możemy przeanalizować Twoją działkę, obszar oddziaływania, miejski plan zagospodarowania terenu, warunki zabudowy i wszelkie inne czynniki, które decydują o możliwości budowy domu na danym kawałku ziemi.
Po zakupie projektu gotowego niezbędna jest jeszcze jego adaptacja na działkę. Możesz wykonać ją z nami lub z innym architektem. W przypadku podjęcia współpracy z nami gwarantujemy dobrą cenę.

15. Czy mogę wybudować dom z klocków (CLT) sam?

Z uwagi na specyfikę technologii prefabrykowanej (CLT) nie ma takiej możliwości. Dom musi zostać zrealizowany przez certyfikowaną ekipę. Jeśli potrzebujesz pomocy ze znalezieniem wykonawcy, zrobimy to za Ciebie w przypadku zakupu opcji ‘projekt gotowy VIP’.

16. Lubię majstrować, czy mogę część prac wykończeniowych wykonać samodzielnie?

Tak – choć w przypadku technologii CLT nie ma ich wiele. Może to być np. montaż gniazdek, olejowanie ścian lub budowa tarasu.

17. Jak jest ogrzewany dom z klocków? Czy mogę zmienić rodzaj ogrzewania?

Dom z klocków jest domem ciepłym. W projekcie gotowym zaplanowano rozwiązanie kominka z systemem rozprowadzenia ciepła (rekuperacja). Jeśli chcesz zastosować inne rozwiązanie, możesz dokonać tego z nami w ramach dodatkowej umowy lub z instalatorem wybranym przez siebie.

18. Dlaczego Dom z Klocków jest taki fajny?

Dom z klocków został zaprojektowany w technologii CLT. Czy wiesz, że drewno zwalnia rytm serca człowieka i przedłuża jego życie nawet o godzinę dziennie? A przy użyciu odpowiedniej technologii i obróbce – takiej jak w przypadku CLT – zamienia się w superbohatera, który jest silny, odporny na ogień, szkodniki a nawet wstrząsy sejsmiczne rodem z Japonii. Nasz bohater jest w pełni naturalny i ma łagodną duszę, a jednocześnie bije innych swą technologia na głowę. Jego sekret tkwi w szczegółach:

Więcej o zaletach domów drewnianych przeczytasz w naszym artykule na blogu

A do tego ładnie pachnie!