Być może Cię to zdziwi, ale nie będziemy tu mówić o stosowaniu przynoszących szczęście talizmanów, gadżetów, czy chińskich emblematów. Nie będzie nic o tajemniczej mocy luster, sprzyjających fortunie żabach czy magicznych dzwonkach. Feng shui jest starożytną nauką wykorzystania wszechobecnej energii. Opiera się na logicznym systemie i dzięki umiejętnemu zastosowaniu jego reguł jest w stanie korzystnie wpłynąć na nasze życie.

Warto podkreślić, że klasyczne feng shui nie skupia się jedynie na wnętrzach – jego istotą jest przede wszystkim naturalne otoczenie, w którym osadzone są architektoniczne obiekty.  Formy krajobrazowe w silny sposób oddziałują na użytkowników danego terenu.

Podstawowym pojęciem, którym będziemy się posługiwać jest qi. Określa wszechobecną energię, wprowadzającą w ruch wszystkie cząsteczki. To substancja, która formuje otaczający nas świat. Nieustannie się przemieszcza, wywierając wpływ na każdą napotkaną formę, tym samym na nas i nasze życie.

Każdy zastój tej życiodajnej energii generuje stan patologiczny. Analogiczne założenie wykorzystuje się w akupunkturze. Dopiero po odblokowaniu poszczególnych kanałów energetycznych w ciele człowieka, jego organizm jest w stanie działać prawidłowo. Taki sam mechanizm działa we wnętrzach. W każdej przestrzeni mieszkalnej można wyznaczyć sektory, których umiejscowienie zależy od (orientacji budynku) strony skierowania – jasnej, aktywnej, nasłonecznionej (najbardziej yang). Sektory te odpowiadają konkretnym aspektom naszego życia takim jak zdrowie, relacje z ludźmi, związki uczuciowe, sytuacja materialna.

Dlatego tak ważne jest, by zagwarantować qi właściwy przepływ. Stabilizacja w miejscu, gdzie spędzamy większość czasu znajduje odzwierciedlenie w naszym życiu. Ponadto każdy z nas posiada 4 korzystne i 4 niekorzystne dla siebie kierunki. Są ustalane indywidualnie na podstawie płci oraz roku urodzenia.

W kontekście projektowania wnętrz, feng shui ma na celu tworzenie przestrzeni, w której qi sprzyja harmonii i równowadze. Czy nie milej Ci się pracuje po przespanej nocy, śniadaniu zjedzonym w jasnej, przestronnej kuchni, przy biurku gdzie panuje porządek? Warunki jakie stwarzamy sobie w domu i miejscu pracy bezpośrednio wpływają na naszą motywację, koncentrację i nastawienie.

Na powyższym projekcie zostały uwzględnione pomyślne kierunki ustalone na podstawie strony skierowania. W tym przypadku pokryły się z kierunkami klientki. Dzięki temu można było wyznaczyć miejsca sprzyjające efektywnemu wypoczynkowi i pracy. Optymalny układ mebli oraz zastosowanie środków zaradczych (w celu zneutralizowania tuneli powietrznych) wpływają pozytywnie na przestrzeń i tym samym zapewniają dobre samopoczucie klientki.
Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą pomóc qi w swobodnym krążeniu:

  1. Najlepiej, kiedy drzwi wejściowe są skierowane w korzystną stronę
  2. Tą samą metodę stosujemy w przypadku gdy drzwi i okno znajdują się w jednej linii (qi wchodzi drzwiami i ucieka oknem)
  3. Meble powinny być ustawione równomiernie, by dostęp do nich był łatwy, a qi mogło swobodnie krążyć
  4. Unikamy ustawiania sof i krzeseł tyłem do wejścia;
  5. Łóżko powinno znajdować się z dala od okien i drzwi; oparte o ścianę daje poczucie bezpieczeństwa. Unikamy negatywnego wpływu belek stropowych.
  6. Ta zasada funkcjonuje także przy ustawianiu biurka- ściana z tyłu pleców gwarantuje komfort pracy, a siedzenie tyłem do drzwi uniemożliwia skupienie
  7. Minimalizm. Ilość i układ mebli nie może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu domowników. Proporcje oraz oszczędność formy gwarantują qi swobodę ruchu.
  8. Porządek. Tadam! wydawać by się mogło, że jest dosyć przyziemnym aspektem, jednak niezbędnym w prawidłowym funkcjonowaniu feng shui. Od niego należałoby zacząć całą domową rewolucję. O ile wasze wnętrze stanie się lżejsze jeśli pozbędziecie się z szaf wszystkich zbędnych rzeczy, wyrzucicie wszystkie ubrania, których nie używaliście przez ostatni rok, doprowadzisz do ładu zawartość szuflad i pozbędziecie się zalegającego kurzu z zapomnianych zakamarków! Ten “efekt przewietrzenia” powoduje energia, która zaczyna krążyć dopiero wtedy kiedy dajemy jej na to przestrzeń. Docierając do odblokowanych rejonów mieszkania, qi odżywia je, manifestując swoją obecność w odpowiednich obszarach naszego życia.
 

Na pewno widzieliście już kiedyś okrągły, biało-czarny symbol symbolizujący dwa przeciwieństwa, Yin i Yang. Reprezentuje dwa aspekty: żeński (yin) i męski (yang). Dwie kropki mówią nam, że każdy z nich zawiera w sobie cząstkę tego drugiego. Jak umiejętnie posługiwać się tą regułą we wnętrzu? Podstawową zasadą jest zachowanie równowagi i odpowiednich proporcji.

Wpływ naszego otoczenia na nas jest niezaprzeczalny.  Trzeba tylko nauczyć się czerpać z niego to, co dla nas dobre.

By móc efektywnie wykorzystywać potencjał wszechobecnej energii, niezbędna jest świadomość podstawowych mechanizmów, które ją kształtują. Spersonalizowana analiza przynosi najwięcej korzyści- dzięki fachowej poradzie może uświadomić nam wiele wpływów, które do tej pory były dla nas niejasne.

Pewnie często zastanawiasz się z czego wynika Twoja aktualna sytuacja. Wystarczy, że wykorzystasz narzędzie jakim jest  Feng shui by pozbyć się blokad, a Twoje mieszkanie okaże źródłem, z którego wypływa pozytywna siła. Rozglądnij się. Może już intuicyjnie czujesz, że jakiś obszar wymaga reorganizacji, uporządkowania?

WPIS GOŚCINNY: ANIA PELCZAR – specjalistka do spraw dobrej energii, romanistka po filologii francuskiej i projektantka wnętrz po szkole Wnętrz i Przestrzeni. Zainspirowana filozofią wschodu, stosuje ją w różnych dziedzinach życia. Przewodnik dobrej energii w Twoim domu :)
0
Would love your thoughts, please comment.x