Dlaczego pytam Klienta: jak wygląda Twój dzień idealny, następnie proponuję mu ćwiczenie w narzekanie, a na koniec pytam o wspomnienia z wakacji? Powiesz – “nie no, jaja sobie robi”. A no nie zupełnie. Do swojej pracy podchodzę bardzo serio. A te nieformalne gry i zabawy z Klientem – dużo bardziej niż formalne pytania o funkcję, formę czy metraż – pozwalają mi go poznać  i pomagają w projektowaniu dla niego.

Te gry i zabawy z Klientem to najczęściej składowe indywidualnie przygotowywanej ankiety oraz osobnych zadań, które pojawiają się w trakcie pracy nad koncepcją. Do niektórych z nich potrzebny jest projektant u boku (jak do ćwiczenia w narzekaniu). Inne można wykonać na własną rękę. W domowym zaciszu. I samodzielnie przeanalizować wyniki oraz wyciągnąć wnioski. Dziś chcę się z Tobą podzielić trzema ćwiczeniami.

 

ĆWICZENIE NR 1 – TWÓJ DZIEŃ IDEALNY
Jak wyobrażasz sobie swój dzień idealny? Ale uwaga, nie chodzi mi o taki, w którym leżysz i nic nie robisz, ale taki normalny, pracujący, codzienny. Tyle, że fajny. Np. Wstaję, piję kawę przy oknie z widokiem na łąkę… co się dzieje, jedno po drugim. Dzięki odpowiedzi na to pytanie wiemy bardzo dużo: co lubisz, a czego nie. Jaki jest rytm Twojego dnia. Jak pracujesz. Jak odpoczywasz. Jak korzystasz z mieszkania w danych porach dnia. I wiele, wiele innych. Gdybyśmy kierowali się tylko suchymi faktami takimi jak wiek, płeć, wykonywany zawód, metraż mieszkania etc, to na niewiele by się to zdało.

 

PRZYKŁAD PROJEKTU: Zobacz dwa projekty: jak na wakacjach oraz James Bond w chmurach. Oba to kawalerki. Na tym samym osiedlu. W tym samym bloku. Jedno mieszkanie dla singla. Drugie dla singielki. Podobny przedział wiekowy klientów. Oboje wykonują bardzo stresujący zawód – są lekarzami. Dyżury nocne, bywają w domu o różnych porach i od swojego mieszkania oczekują podobnej rzeczy: ma być ich miejscem relaksu, ostoją, oazą, przystanią w której mogą odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Ale Oboje widzą to zgoła odmiennie. Pati (to imię zastępcze) chce bujać na hamakach, ćwiczyć jogę i medytować w swojej jaskini. A James (to pseudonim Klienta) lubi zasiąść w wygodnym i ekskluzywnym fotelu z kieliszkiem whiskey w ręku. Bujać chce, ale tylko w chmurach. I nigdy bym tego nie wymyśliła, gdyby nie ich odpowiedź na pytanie o dzień idealny.

 

ĆWICZENIE NR 2 – ĆWICZENIE W NARZEKANIU
W tym ćwiczeniu zachęcam klientów do narzekania na swoje obecne mieszkanie. Im więcej, tym lepiej. Można narzekać na wszystko. Nawet na rzeczy, których zmienić się nie da. To ważne. Weź kartkę i stwórz swoją listę. Przez chwilę ponarzekaj na wszystko w swoim domu, nawet na irracjonalne rzeczy. Architekt może pomóc Ci dokonać zmian i spojrzeć na problem z innej perspektywy. Na przykład kiedy mówisz: „Nienawidzę moich schodów!” to może wcale nie chodzi o nie. Może po prostu funkcje pomieszczeń są pomieszane i z tego powodu biegasz nieustannie góra-dół? Kiedy architekt pomoże Ci zagospodarować przestrzeń na dole tak, by spełniała też nowe funkcje, wtedy na górę będziesz wchodził tylko po to, by spać.

 

PRZYKŁAD PROJEKTU: Rodzinne legowisko. Klienci to rodzina 2+4. Do tego pies. Na 80m2. Ich potrzeby na pierwszy rzut oka były niemożliwe do zrealizowania:

  • Narzekali na brak miejsca do wspólnego oglądania filmów, w ich salonie nie mieściła się nawet wystarczająco duża sofa na 6 osób.
  • Chcieli mieć miejsce dla każdego i dużo wspólnego zarazem.  
  • Marzyło im się, żeby kuchnia była schowana, a jednocześnie otwarta na salon.
  • Żałowali, że nie mieszkają na wsi i nie mają domku na drzewie.

Udało się to dzięki wprowadzeniu antresol, które łącznie powiększyły metraż o mieszkanie wielkości kawalerki. Dzięki temu każde z dzieci zyskało osobne i wygodne miejsce do spania. A wszyscy razem legowisko nad kuchnią, częściowo ukrytej pod kolejną antresolą, ale otwartą na salon. Uwolniony od funkcji do rodzinnego oglądania filmów, bo pełni ją antresola. O współpracy i o swoim mieszkaniu Klientka mówi teraz tak: Konsultacje z Wami to były najlepiej wydane pieniądze. Dzieciaki biegają po antresolach, dzięki temu lubię funkcjonalność swojego mieszkania. Antresole są jak domek na drzewie, tylko w mieszkaniu.”

 

ĆWICZENIE NR 3 – WAKACJE

Czyli Twój sposób na wakacje. Kiedy czujesz, że odpoczywasz? Co wprawia Cię w błogi relaks?Przypomnij sobie swoje najbardziej ulubione wakacje. Gdzie jesteś? Co widzisz? Czy czujesz powiew wiatru czy promienie słońca na twarzy? Pod stopami masz drewniane deski na molo czy ciepły piasek? Słyszysz szum oceanu czy śpiew ptaków? Postaraj się opisać tak jakbyś malował/a obraz. Plastycznie. Za pomocą zmysłów.

 

PRZYKŁAD PROJEKTU: Klientki z leśnej ścieżki to miłośniczki przyrody. Wakacje spędzają na górskich wędrówkach po Bieszczadach. Przesłały mnóstwo zdjęć ze szlaków. Dzięki temu odkryciu długi, nudny korytarz udało zamienić się w leśną ścieżkę, po której można przechadzać się boso po drewnianej podłodze. Wśród skrzynek z mchami, polaroidami z wakacji i najprawdziwszych liści paproci odbitych na ścianie. Oraz gwiazdami wiszącymi pod sufitem.  


Czasami poznać klienta i wiedzieć jakie filmy czy książki lubi lub gdzie jeździ na wakacje to więcej, niż zapytać o preferowany styl architektoniczny czy  budżet na wykończenie wnętrza. Choć to drugie pytanie jest ważne i znajduje się w ankiecie w sekcji KONKRETY, tego o styl architektoniczny nie ma. Według mnie ono absolutnie nie przybliża nas do celu. Każdy z ma swój niepowtarzalny styl i zadaniem architekta jest go odkryć. Ale o tym, dlaczego nie lubię gadania o stylu (skandynawskim, boho czy fusion) napiszę innym razem.

Podobały Ci się te ćwiczenia i masz ochotę na więcej? A może masz ochotę podzielić się tym doświadczeniem z kimś bliskim?

PRODUKT Z GAZETKI. Możesz sięgnąć po kolejne zadania, opublikowane przeze mnie w magazynie Sens – do pobrania tutaj – ćwiczenia znajdziesz czerwonej ramce, jedno z nich to znane Ci już ćwiczenie w narzekaniu.

SPOD LADY. Możesz zakupić zestaw podobnych (ale innych) ćwiczeń w prezencie. Sobie lub bliskiej osobie. W cenie trzech kaw (27 zł) otrzymasz – Ty lub osoba obdarowana – trzy ćwiczenia online do samodzielnego wykonania. Jedno z nich znajdziesz w tekście powyżej. A dwa pozostałe dopełnią wiedzy na temat działań, które możesz wprowadzić do swojego domu. Ćwiczenia na wynos opatrzone są stosownym wprowadzeniem, szczegółową instrukcją oraz podsumowaniem, które pomoże zrozumieć Ci Twoje potrzeby i wyciągnąć właściwe wnioski na temat tego jak chcesz mieszkać. A następnie samodzielnie wprowadzić zmiany w życie.

Ćwiczenia są wstępem do poradni architektonicznej, dlatego upoważniają do zniżki w wysokości 100 zł na terapię lub operację. 

0
Would love your thoughts, please comment.x