Warning: Undefined array key "is_rate_editable" in /home/platne/biuroprojektow/public_html/mariarauch.pl/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303

W erze internetu odległość przestaje być barierą. Ludzie pracują zdalnie, zdalnie robią zakupy, opłacają rachunki, uczą się na kursach online. Z architektem także da się współpracować na odległość. Zwłaszcza, gdy potrzebujesz szybkiej porady, a nie całościowego projektu.

W przypadku projektu indywidualnego zawsze pojawiamy się osobiście, aby zrobić pomiary – czyli inwentaryzację, jeśli posługiwać się językiem branżowym. Ale na potrzeby poradni architektonicznej nie jest to konieczne, a często wręcz niemożliwe.   
Czy możesz sam mierzyć pomieszczenie?
Zgadzam się, że słowo inwentaryzacja brzmi jak jakaś technologia kosmiczna, ale wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne. Przygotowałam dla Ciebie poradnik jak krok po kroku opanować tę sztukę.

 

Na czarno – wymiary całościowe i odcinkowe ścian. Na zielono – wymiary wysokości. Na czerwono – wymiary okien, drzwi i schodów. Na żółto – wymiary instalacji. Opisy poszczególnych wymiarów w tekście poniżej.

 

 

 

1. Ściany pomieszczenia

  • Wymiary całościowe – tutaj sprawa jest prosta. Mierzymy wszystkie kolejne ściany pomieszczenia. Po całości.
  • Wymiary odcinkowe – czyli te bardziej szczegółowe: uskoki w ścianie, kominy, wymiary do okna, drzwi, etc. Wszelkie załamania na danej płaszczyźnie. Najlepiej jest na rzucie narysować prostą linię biegnącą wzdłuż ściany, którą chcemy mierzyć. Zaczynamy w punkcie A i idziemy do punktu B. Z punktu B do punktu C. I tak dalej – dzielimy naszą linię na odcinki, zapisując ich wymiary. W tych wymiarach pomijamy elementy takie jak framugi drzwi. Odległość drzwi najlepiej podać od ściany do punktu, w którym zaczyna się przejście.

 

2. Wysokość pomieszczenia

  • Wysokość pomieszczenia mierzymy od poziomu podłogi do sufitu. Jeśli w suficie pojawiają się uskoki (belki, części obniżone), na rysunku płaskim zaznacza się je linią przerywaną. I podaje wysokość mierzoną w tych miejscach. W przypadku poddasza należy dodatkowo zmierzyć wysokość przy ścianie w najniższym punkcie. Przyjęło się, że wysokości oznacza się symbolem H.
  • Wysokość może zmieniać się nie tylko w płaszczyźnie sufitu, ale także na podłodze. Stopnie czy podesty na rysunkach zaznaczamy tak jak ściany, zwykłą linią. Zmianę poziomu opisuje się zgodnie z jej przebiegiem – jako dodatnią lub ujemną.

 

3. Okna, drzwi i schody

  • Okno – poza długością wnęki okiennej (którą powinniśmy uwzględnić na wymiarze odcinkowym) ważne jest podanie wysokości parapetu. Mierzy się ją od posadzki do górnej części parapetu, a na rysunku opisuje jako Hp=wartość. A co, gdy okno zaczyna się od posadzki? Wówczas nasze Hp wynosi 0 cm. Trzecim wymiarem jest wysokość okna – mierzona od punktu na górnej części parapetu do wnęki okiennej. Wymiary okna najlepiej opisać na pionowej linii – tak jak na rysunku powyżej.
  • Drzwi – tutaj najważniejsze jest tak zwane światło przejścia. Czyli wysokość i szerokość otworu zmierzone, gdy drzwi są otwarte. Pomijamy ramy drzwi. Wymiar zapisujemy tak samo jak w przypadku okien.
  • Schody – dobra wiadomość jest taka, że nie musisz ich wcale wszystkich rysować. Najczęściej wystarcza podanie długości, szerokości oraz wysokości stopnia. Oraz ich ilości. Informację zapisujemy w szyku wysokość stopnia x głębokość stopnia x długość stopnia / ilość stopni, czyli np. 17 cm x 30 cm x 100 cm / 16  

4. Inne wymiary

Nie zawsze, ale czasami pojawia się konieczność zmierzenia kontaktów, czy instalacji. Nie jest skomplikowane, wystarczy zmierzyć wysokość elementu od podłogi (tutaj także możemy posłużyć się zapisem H=wartość) i odcinkową odległość od najbliższej ściany. Nie musisz znać symboli, które graficznie opisują dany element. Możesz zrobić to np. innym kolorem lub opisać.

 

Sposób wymiarowania nietypowych pomieszczeń (opis poniżej)

5. Nietypowe pomieszczenia

W pomieszczeniach o nieregularnych kształtach warto dodatkowo zmierzyć przekątne. Możemy zrobić to także gdy widzimy, że zanotowane przez nas wymiary się nie zgadzają. Gdy nie mamy długiej miarki, możemy użyć linki czy sznurka. Dzięki temu wiemy, że pomieszczenie wcale nie jest kwadratem czy prostokątem, a jest bardziej zbliżone kształtem do rombu czy trapezu.  Takie przypadki pojawiają się zwykle w starszym budownictwie.

 

Tak wyglądała inwentaryzacja jednego z naszych projektów we wnętrzu starej kamienicy

 

Takie sytuacje to rzadkość, ale „pajączek” okazał się niezbędny, aby prawidłowo zmierzyć mieszkanie. Jeśli jesteście ciekawi jak wypadł efekt końcowy, możecie zobaczyć go klikając w przycisk powyżej.


A wy? Spotkaliście się z jakimś szalonym pomieszczeniem?

0
Would love your thoughts, please comment.x