Jako Matka Boska Hamakowa poczuwam się w obowiązku do tego, aby w każdym projekcie bezwzględnie przemycić hamak. Hamak to świętość. Musi być. Hamaki wiszą w moim domu i w przestrzeni, w której pracuję. Mogą pojawiać się i znikać. Ale tak naprawdę kiedy zawiesi się już jeden, to wcale nie chce się go ściągać. Bynajmniej nie z lenistwa. Tylko z zajebistości. Hamak to nieustające wakacje. Przyjemnie buja. Relaksuje. Odrywa od rzeczywistości. Hamaki przylgnęły do mnie na dobre. I pewnie dlatego co najmniej raz w miesiącu ktoś pisze do mnie z pytaniem jak zawiesić hamak. To żadna wiedza tajemna. Musisz tylko sprawdzić z czego wykonane są ściany czy sufit Twojego domu. No i wybrać miejsce na hamak. Jeśli sprytnie to rozwiążesz, montaż czy demontaż zajmuje mniej niż minutę, więc hamak możesz powiesić dosłownie wszędzie. Nawet w drzwiach. W korytarzu. Czy na środku salonu. Jedyne ograniczenie to długość – żeby zawiesić hamak, do jego rozpiętości trzeba doliczyć trochę centymetrów. Konkretna wartość zależy od wysokości Twojego pomieszczenia i tego, czy chcesz bardziej siedzieć, czy leżeć. Musisz ocenić to samodzielnie. No to do dzieła!

1. Jak zawiesić hamak bez wiercenia dziur

 

Do czego zamocować hamak: widoczna belka, odkryty słup, drążek rozporowy zamontowany np. w drzwiach, barierki na balkonie, trzepak w ogrodzie, pień lub grubą gałąź drzewa
Czego potrzebujesz: liny x2, szekle x2 i trochę wyobraźni
Jak powiesić hamak: Oceń potrzebną odległość. Nawlecz szekle na liny. Liny przepleć przez wybrane przez Ciebie solidne trzymacze, pilnując, aby punkty mocowania znalazły się na podobnej wysokości. Dobrze jest kupić liny dłuższe niż konieczne minimum. Bo jeśli nie znajdziesz dwóch punktów na tej samej wysokości, możesz manipulować długością liny, wiążąc na niej supły.

2. Jak zawiesić hamak do belki lub ściany drewnianej

 

Do czego zamocować hamak: Znajdź sztywny element konstrukcji. Czyli belkę lub słup.
Czego potrzebujesz: Wkrętarkę, hak na wkręty x2, pasujące do nich średnicą wkręty do drewna x8, liny x2 i szekle x2
Jak powiesić hamak: Oceń odległość rozstawienia haków. Przy pomocy wkrętarki zamocuj elementy na stałe do belki lub słupa. Jeśli wkręcasz haki do słupów, zwróć uwagę, aby oba znalazły się na jednej wysokości. Do końców hamaka przywiąż liny z szeklami. Mogą być dłuższe niż potrzebujesz, linę łatwo skrócić wiążąc na niej pętle. Dzięki takiej konstrukcji montowanie i demontaż hamaka to kwestia chwili. Zapnij hamak. Wejdź. Bujaj się! 

3. Jak zawiesić hamak do ściany lub sufitu w domu murowanym lub w mieszkaniu w bloku

 

Do czego zamocować hamak: Do sufitu, do betonowego słupa, do grubej ściany. Takiej minimum 15-20 cm. Wszystko zależy od tego, ile kilogramów ma unieść Twój hamak – jeśli np. chcesz zawiesić hamak dwuosobowy, potrzebujesz solidniejszego haka, który wytrzyma większe obciążenie.
Czego potrzebujesz: Wiertarkę, kotwę chemiczną, pistolet (dozownik) do kotwy, solidny hak x2 (przy zakupie zwróć uwagę na nośność haków), liny x2 i szekle x2
Jak powiesić hamak: Wybierz miejsce i oceń potrzeby rozstawienia haków. Wywierć dziury i wlej do nich kotwę – nie po brzegi. Tylko tak, żeby zostało trochę miejsca na hak. Kotwa chemiczna zastyga dość szybko, a zanim zwiąże się na stałe ze ścianą i hakiem warto go przez chwilę potrzymać w odpowiedniej pozycji. Bo jak już zaschnie to pozamiatane. Dlatego też hak trzeba umieścić w otworze bezpośrednio po wlaniu kotwy. Kolejne kroki nie różnią się od tych w poprzednich punktach – mocujesz liny z szeklami do hamaka. Zapinasz i gotowe.

FAQ

 

Co jeśli nie wiem jaki mam w domu strop, słup, belkę, z czego mam ściany?
Opukaj, ostukaj. Możesz zrobić miejscowe odkrywki lub postarać się o rysunki planów mieszkania czy domu. Tam znajdziesz wszystkie informacje.

Co jeśli mam w domu strop/ścianę z pustaka lub cegły dziurawki?
Takie cegły i pustaki są puste w środku, jak sama nazwa wskazuje. I wieszanie do nich jest trudniejsze. Kotwa chemiczna się nie sprawdzi. Trzeba użyć specjalnych wkrętów przeznaczonych do tego rodzaju materiału.

Jaki hamak wybrać? Ile to kosztuje?
Sam hamak może być bardzo tani i bardzo drogi. I kosztować od kilkunastu do kilkuset złotych. Elementy potrzebne do jego zawieszenia to wydatek rzędu 50-100 zł.  Przykłady hamaków ze zdjęć: /1. ten w czerwone pasy to Lidl za 39zł /2. ten w tęczowe – to ręcznie tkany unikat z Belize, zakupiony na tamtejszym straganie za ok.100$.

Co jeśli spadnę z hamaka?
Nic. Zawieś go tak nisko nad ziemią jak możesz, wówczas naprawdę nic się nie stanie. Wiem co mówię. Spadłam nie raz. :)

Hamak = najprostszy znany mi sposób na pełen relaks. Powieszenie go to bułka z masłem. Naprawdę. A jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, daj mi o tym znać w komentarzu. Pomogę. Jak na Matkę Boską Hamakową przystało.

fot. Agnieszka Majewska (te fajniejsze) + archiwum własne z komórki

0
Would love your thoughts, please comment.x