DOM JOGI NA LOFOTACH
.
.
Projekt koncepcyjny całorocznego domu jednorodzinnego z salą ćwiczeń do jogi
Powierzchnia: 180 m2
Lokalizacja: Lofoty, Norwegia, 2016
Projekt: Maria Rauch, współpraca: Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin, Klaudia Agier, Aldona Majorek
Tablica inspiracji: link
„Mieszkam na Lofotach Norwegii i niedawno kupiłam działkę marzeń z widokiem na morze, zorzę polarną i słońce o północy. Przeczytałam Wasz artykuł w Wysokich Obcasach i zobaczyłam dom, w którym chciałabym mieszkać. Jestem instruktorką jogi i oprócz mieszkania potrzebuję sali do jogi i medytacji. (…) Poszukuję architekta, który pomoże mi zrealizować moje marzenie. (…) Mam nadzieję, że będą Państwo zainteresowani współpracą.”
Owszem, byliśmy. Joga to dla nas temat marzenie. No i lokalizacja – fenomenalna. Już widzieliśmy to oczami wyobraźni: “Dom ze ścianą szkła wychodzącą na stronę Morza Północnego, wkomponowany w naturę, zlewający się z otoczeniem. Działka z widokiem na zorzę polarną i słońce o północy.”
Inwestorka jest muzealnikiem, pracuje i mieszka na Lofotach. Jest rozkochana w miejscowych chatach rybackich, w surowym norweskim klimacie i pejzażu. Miłośniczka jogi. Ma za sobą egzamin instruktorski. Projektowany dom jest połączeniem wszystkich jej pasji: do chat rybackich, do życia outdoorowego, do Norwegii, jogi i natury. Projekt domu w założeniach miał być prosty, modularny, nowoczesny, ale nawiązujący do tradycji i lokalności – spójny z otoczeniem.
• Dom jest drewniany, z elewacją z desek pionowych, co stanowi archetyp lokalnych domów mieszkalnych.
• Dach jest zielony: to już chyba rozpoznawany na całym świecie symbol domów norweskich. W projekcie dokładnie tyle powierzchni działki, ile zostało zabrane na dom, zwrócono za pomocą zieleni na dachu.
• Konstrukcja domu na słupach jest typowa dla domów na Lofotach. Jeśli zajdzie konieczność wzmocnienia jej oraz dodatkowego stężenia (od strony północnej występują duże wiatry), istnieje możliwość zastosowania dodatkowych lin stalowych, dobrze zamocowanych w gruncie za pośrednictwem fundamentów.
• Ramy na tarasie o konstrukcji szachulcowej nawiązują zarówno do typowej konstrukcji Rorbu (rybackich chat na Lofotach), jak również do elementów na których suszą się dorsze, które wpisują się na stałe w lokalny krajobraz.
• W dużych przeszkleniach, z każdej strony domu, zostały zastosowane okiennice, które po zamknięciu licują się z elewacją, tworząc gładką, estetyczną bryłę. Funkcjonalnie ma to zastosowanie podczas dnia i nocy polarnej, co było ważne dla klientki. Zewnętrzna płaszczyzna okiennic jest pokryta deską modrzewiową elewacyjną, ułożoną tak samo, jak elewacja. Od środka jest to płyta CLT, nawiązująca do ciepłego i drewnianego wnętrza domu.
• Wokół domu zostały zaprojektowane tarasy drewniane oraz pomosty w formie ścieżek pieszych prowadzących nas niejako po terenie, od wjazdu na działkę do domu. Pomosty i tarasy nawiązują do lokalnych pomostów rybackich, które występują licznie w strefie wybrzeża. Klientka miała wizję powrotu do domu i odgłosu, jaki wydają gumiaki rybaka idącego po pomoście w porcie.
DOM ZOSTAŁ ZAPROJEKTOWANY BEZ BARIER DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, które mogą skorzystać z części z salą do ćwiczeń (salą jogi) oraz części dla gości. Wewnątrz domu przewidziana są toalety i pokój gościnny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Drewniane pomosty na zewnątrz mają na celu ułatwić komunikację po naturalnie pofałdowanym i kamienistym terenie.