DOM POD KRAKOWEM
.
.
Projekt domu jednorodzinnego z pomostem
Powierzchnia: 200 m2
Lokalizacja: wieś pod Krakowem, 2018
Projekt: Maria Rauch, współpraca: Daria Cichoń, Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin, Karol Meissner
„Chodzi nam o dom, który będzie wpisywał się w otoczenie, który nie będzie w nim raził. Dobrze, żeby czerpał choć trochę z tradycji miejscowej – ta, jak wiadomo jest właśnie dopasowana do kontekstu. Chcielibyśmy także, żeby był w miarę ponadczasowy, nie znudził się szybko i ładnie się zestarzał. Nam nie chodzi o modę, ani nawet o nowoczesność. Ma być ładnie, niezbyt skomplikowanie, jak najbardziej naturalnie.”
Zaprojektowany budynek składa się z trzech brył, gdzie każda pełni odrębną funkcję: dwóch mniejszych (o identycznych wymiarach) i jednej większej, z poddaszem użytkowym. Pierwsza z brył, oddzielona od dwóch pozostałych, to budynek gospodarczy. Dzięki oddzieleniu od pozostałych, stwarza półprywatną przestrzeń przed domem zwaną workyardem – czyli miejscem na prace gospodarcze pod chmurką, z łatwym dostępem do narzędzi. Drugi mały domek to część dzienna z kuchnią, jadalnią, kominkiem i dużym przeszkleniem wychodzącym na stronę południową, z widokiem na rozległe pola. Trzecia bryła mieści w sobie biuro oraz przestrzenie prywatne domowników. Co istotne, biuro zostało umiejscowione tak, aby w przyszłości klienci mogli wchodzić do niego bez konieczności przechodzenia przez dom.
Całość zespolona jest jednym pomostem, który okazał się niezbędny do zniwelowania dużej różnicy poziomów na działce, ale jest także odpowiedzią na najważniejszą inspirację:
„Widzieliśmy ten most na żywo. UWIELBIAMY go za to, jak wtapia się w otoczenie, a jednocześnie jest super nowoczesny…”
Høse Bridge / Rintala Eggertsson Architects, Norwegia, zdjęcie Dag Jenssen
Podobnie jak w inspiracji, pomost do domu nie tylko wtapia się w otoczenie, ale także – w zależności od punktu, w którym się znajdujemy – momentami jest ażurowy lub bardziej zabudowany, czasami wkopany w ziemię, a czasami nadwieszony nad terenem. Trafiając do wnętrza domu zamienia się w szklaną przełączkę, otoczoną z dwóch stron drewnianymi ścianami domu. W końcu – prowadzi do rozległego tarasu.