DOM Z KLOCKÓW
.
.
Dom modułowy z prefabrykatów wybudowany w tydzień
Powierzchnia: 50 m2
Lokalizacja: okolice Krakowa, 2015
Projekt: Maria Rauch, współpraca: Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin
Tablica inspiracji: link
„Jesteśmy architektami i lubimy testować nowe rozwiązania samodzielnie. Chcieliśmy, żeby nasz dom powstał szybko, a jego koszty były mniejsze od zakupu mieszkania o tej samej powierzchni. Uznaliśmy, że drewno jest dobrym materiałem, jeżeli chodzi o możliwość wcześniejszej prefabrykacji, a w przyszłości stworzy możliwość łatwej rozbudowy. Jego naturalna faktura jest nam bliska, a w dotychczasowym użytkowaniu widzimy same jego zalety, żadnych wad. „
Cel był prosty – wykonać eksperyment i przenieść 50 m² z Warszawskiego osiedla na wieś. Stworzyć dom, od którego nie trzeba będzie uciekać. Port dla swojej kotwicy marzeń. Miejsce, które będzie w całości nasze, w którym wakacje czuć przez cały rok. Tak powstał dom z wsuwą – niewielki (bo przestrzeń to nie tylko metry kwadratowe), modułowy, z otwarciami na zielony krajobraz. Ekologiczny, przytulny, i pachnący naturą. Pełen słońca i hamaków. Złożony w tydzień z klocków. To dom, który może rosnąć i kurczyć się. Człowiek potrzebuje stałości, a jednak nieustannie się przeistacza – a dom jak żywy organizm zmienia się wraz z jego mieszkańcami. Usytuowany jest na pochyłym stoku: do środka wchodzi się po wąskiej kładce, a z z drugiej strony – od południa – wychodzi na rozległy taras, który w ciepłe dni powiększa powierzchnię salonu. W jego przestrzeni znajduje się także szczególne miejsce, tak zwana wsuwa: jest to przeszklony zakątek z materacem, na którym można wylegiwać się z rodziną lub znajomymi.
Pod sufitem zawiesiliśmy hamaki do bujania a podczas gotowania możemy swobodnie patrzeć na salon i obserwować przyrodę. Nasz dom jest w zasadzie jedną otwartą przestrzenią. Wydzielona jest wyłącznie sypialnia z łazienką, jako strefa prywatna. W łazience za taflą szkła mamy dwie umywalki. Specjalnie po to, aby móc wspólnie rano myć zęby i stroić głupie miny do lustra. Tak jak lubimy.
Jest też kominek, ale zimą dom w zasadzie ogrzewa się sam. To dlatego, że strona południowa jest niemal w całości przeszklona, wpuszczając promienie słoneczne, które otulają drewnianą przestrzeń, zatrzymując ciepło wewnątrz. Latem, aby uniknąć przegrzewania, można skorzystać z poziomych żaluzji. Pomimo, że dom wyrósł w kilka dni, projektowany był w każdym szczególe przez ponad sześć miesięcy. Szkieletowa konstrukcja z sosnowego drewna stanęła na dwunastu żelbetowych słupach. Ściany i stropy złożono z prefabrykatów – wielkoformatowych płyt CLT. I to wszystko w jeden dzień. Całość – w tydzień. Wewnątrzne belki z ultralamu, pozwoliły na zmniejszenie ilości słupów. Prefabrykaty, pozwoliły na uniknięcie czasochłonnych prac, charakterystycznych dla tradycyjnego budownictwa, takich jak jak tynkowanie, czy wkuwanie się z instalacjami w ściany. Nagie drewno zabezpieczyliśmy olejem, a instalacje poprowadziliśmy po ścianach. Dzięki zastosowaniu drewna dom wygląda naturalnie i jest przyjazny środowisku. Z płaskim, zielonym dachem oraz drewnianą podłogą, po której chce się chodzić boso. Jak na wakacjach.
DOM Z KLOCKÓW. Złożony w tydzień. Modułowy. Prefabrykowany. Idealnie wkomponowany w otoczenie. W pełni naturalny. Drewniany. I pachnący latem. Specjalnie dla tych, którzy chcą „czuć wakacje” przez cały rok. Zapytaj o ofertę.
Publikacje:
Magazyn Sens, kwiecień 2018, Mieszkaj, jakbyś był na wakacjach, tekst: Magdalena Rybak
Architektura od Wnętrza, listopad 2016, Szybko i bez stresu, tekst: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Wysokie Obcasy, czerwiec 2016, Dom dla Niecierpliwych, tekst: Aleksandra Więcka
Magazyn Sens, kwiecień 2018
Architektura / listopad 2016
Wysokie Obcasy / czerwiec 2016
Czytaj więcej o domu z klocków we wpisach na blogu, gdzie dzielę się wiedzą w zakresie rozwiązań i pomysłów na to jak można mieszkać prosto i zdrowo.
8 domów
Koniec roku, snujemy plany, marzenia....wiadomo. Taki czas. Ja wracam do tych niezrealizowanych, sprzed lat. I myślę sobie, że jeśli jakieś marzenie...
5 dowodów na to, że dom dom drewniany jest ecofriendly
Ostatnio posadziłam dwa drzewa. To niewiele. Bo czym są dwa drzewa w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Z drugiej strony te dwa drzewa,...
Wszystko co chcesz wiedzieć o domu z klocków
Do skrzynki pocztowej nieustannie spływają pytania o domy z klocków. Bardzo często są to pytania, na które odpowiedź rozpoczynamy od słów “Nie...
Czasy kiedy budowano cegła po cegle lub kamień po kamieniu już dawno minęły. Dziś mamy technologie, dzięki którym dom może stanąć – tak jak ten – choćby w tydzień. Stan surowy zamknięty. Aby tak się stało, dom musi być odpowiednio zaprojektowany. I przemyślany. Jak zbudować dom dla w tydzień? Warto skorzystać z technologii prefabrykowanej. Oznacza to, że wszystkie elementy zostaną dokładnie wykonane w fabryce i kiedy przyjadą na budowę będą wymagały jedynie złożenia. To trochę jak dom z klocków. Plusy takiej technologii? Szybko. Dokładnie. Tu nie ma miejsca na pomyłki ani na improwizacje na budowie. Dzięki szybkiej i sprawnej budowie zaoszczędzamy czas, nerwy i pieniądze. W zasadzie można by wyjechać na kilka dni i wrócić do gotowego już domu. Fajnie co?
Zobacz jak powstawał dom, krok po kroku:
Wiem, że wiele osób marzy o własnym domu ale często wpada w błędne koło myśląc: „nie jestem jeszcze gotowy, nie wiem od czego zacząć, koszty budowy przerosną moje możliwości, a sama budowa wykończy nerwowo… ufff – to już może lepiej wezmę spokojnie kredyt na mieszkanie” – Znam to. Nic bardziej błędnego. Bo dom może być – połową kosztów – zakupu mieszkania o tej samej powierzchni. A budowa – zamknąć się w przeciągu tygodnia czasu. Zdziwiony/a?