
KRÓLESTWO ELEGANCJI
.
.
Projekt wnętrza domu jednorodzinnego
Powierzchnia: 180 m²
Lokalizacja: Walendów koło Warszawy, 2012
Projekt: Maria Rauch, współpraca: Tomasz Żemojcin, Biuro Projektów
„Sercem domu uczyniono jadalnię, usytuowaną w dobrze oświetlonym wykuszu. To tutaj w przyszłości spotykać się będą domownicy, celebrując wspólne posiłki, odrabiając lekcje czy też czytając gazetę.”
Wnętrze jednej z rezydencji na osiedlu Ventana pod Warszawą zostało zaprojektowane jako modelowe, mające na celu podkreślenie charakteru całego założenia. Angielski inwestor stawiał na ponadczasową klasykę i elegancję – osiedle jest uporządkowane, a jednorodzinne domy nawiązują do architektury dworków.
Otoczony klasyczym ogrodem dom utrzymano w stonowanej kolorystyce – z na jasnych ścianach odznaczają się ciemne zasłony okienne, nadając wnętrzu wyrazisty charakter, ale nie przytłaczając go. Dodatki oscylują w barwach szarości, czerni oraz beżu. Wszelkie tkaniny zostały dobrane tak, aby przy swej bogatej fakturze stwarzać wrażenie przytulności. Odważne połączenia nowoczesnych detali i szykownych form czynią wnętrza dystyngowanymi, nie zatracając przy tym ciepłego charakteru, przyjaznego dla domowników.
Usytuowana w wykuszu jadalnia koresponduje z zielonym krajobrazem – tutaj potencjalni lokatorzy będą mogli spotykać się nie tylko po to, aby zjeść wspólne posiłki, ale również spędzać wolny czas. Razem, przy owalnym stole, który wraz z dekoracyjnym żyrandolem nawiązuje do elegancji, podczas gdy naturalna, dębowa podłoga wywołuje wrażenie przytulności. A ogród za oknami wprowadza zaciszny, spokojny nastrój. Kontrast króluje również w kuchni. Klasyczne, frezowane meble zderzają się z dyskretnie wkomponowanym, nowoczesnym wyposażeniem, a ich białe fronty odcinają się od czarnego blatu oraz równie ciemnej podłogi, wykończonej dużymi płytami gresowymi. Salon prezentuje uniweralną klasykę, nie zatracając przy tym proporcji między ciepłem domowego ogniska a dostojnością: do tapicerowanego kompletu wypoczynkowego, zasłanego puchatymi poduszkami, dobrano oszczędnie stylizowany stolik kawowy oraz dodatki o chłodnych, metalicznych fakturach. Marmurowy kominek, mimo formy nawiązującej do stylu kolonialnego, pozostaje minimalistyczny i nie dominuje wnętrza salonu, stanowiąc jednocześnie jego flagowy element.
Poddasze zaaranżowano na prywatną strefę domowników, gdzie mieszczą się trzy sypialnie – tam królują łóżka z miękkimi zagłówkami oraz wykładziny, dzięki którym chodzenie na boso stanie się dużo przyjemniejsze. Elegancja przeplata się w dodatkach takich jak aksamitne podnóżki czy ozdobne lampy. Jest szykownie – ale przede wszystkim – wygodnie. Jasna i minimalistyczna łazienka została zaprojektowana z dbałością o komfort lokatorów. Jej wystrój jest znacznie prostszy od pozostałej części domu – nadrzędnym kryterium była bowiem funkcjonalność. Tutaj jasne, opływowe kształty ceramiki ścierają się z ostrymi, czarnymi rantami blatów czy obramienia lustra.
Tekst oparty o publikację:
Magazyn wnętrzarski Dobrze Mieszkaj, luty / 2015, W królestwie elegancji;