LUELLA

.
.

Apartament dla Kobiet w sercu Krakowa
Powierzchnia:
50 m2
Lokalizacja: Kraków, 2024
Projekt: Maria Rauch,  współpraca: Izabela Brzezicka
Tablica inspiracji: link

„Piękne. Przestrzenne. Harmonijne. Pełne znaczeń. Dowcipne. Rozumiejące mnie (w tym. sensie – relacyjne).
Niosące ulgę, przyjemność, odosobnienie.”

Sen o Skrytym
.
„Szukam okazji, żeby pojechać do miasta, w którym jest Skryte. Wiem, że doświadczenie bycia tam ma taką swoją głębokość, której nie do końca rozumiem. Kiedy czuję zmęczenie w ciągu dnia pracy, moja wyobraźnia odsyła mnie do wieczora, kiedy wrócę do Skrytego.
.
Skryte skrywa mnie przed światem, ale nie odcina – mogę patrzeć z góry na ludzi, którzy idą ulicą, ja ich widzę, a oni mnie nie. Mogę patrzeć z balkonu na poplątane historie starego winobluszczu, na to, co stare i nowe, w przeplocie. Myślę wtedy o swoich przeplotach, ale tak, że widok starego muru niesie mi ulgę w patrzeniu na moją historię.
.
W Skrytym jest siedem miejsc, w których mogę się skryć, różnych: wnęka, parapet, kokon, wanna i inne. Ostatniego dnia pobytu odkrywam ósme.
.
Znaczenia nakładają się na siebie, odwracają, uchylają i wzmacniają. Odkrywam warstwy. Te, które zrobiły dla mnie Skryte, lubią mnie i wiedzą, że jestem czasem bardzo zmęczona. Rozumieją, jak widzę świat. Czasem nawet czuję, jakby mnie kochały. Dają mi miejsca ulgi: na przykład Piękno jest dla mnie takim miejscem. Skryte mruga do mnie okiem, jest jak inside joke, dowcip, który rozumiem tylko ja i te, które dla mnie zrobiły Skryte.
.
Te interakcje pomiędzy nimi a mną są nienachalne. Mogę w nie wchodzić albo nie. Kiedy wyjeżdżam, tęsknię za powrotem.”