WARSZTATY

Uczą jak obserwować i w sposób kreatywny kształtować to co nas otacza. Dla dzieci. I dla dorosłych. Zobacz jak wygląda wspólne projektowanie i zabawa z architekturą.
Zabawy z architekturą. Uwielbiam, to uczucie, kiedy nawet najbardziej odlotowe wizje stają się rzeczywistością. Tak dzieje się wtedy, kiedy pozwalamy sobie marzyć, a potem przechodzimy do działania – zgodnie z planem, czyli „od pomysłu do realizacji”.  Dokładnie tak było kiedy wraz z dziećmi projektowaliśmy maszynę do zdrowych cukierków, prostowania kartek w starych książkach czy fontannę uśmiechów i radości. Ta ostatnia została zrealizowana z pomocą dorosłych architektów i stanęła na podwórku przed blokiem, możesz zobaczyć ją tutaj. Edukacja architektoniczna dzieci i młodzieży jest mi bardzo bliska od lat. W 2011 roku za cykl warsztatów Akademia Małego Architekta w BUW otrzymałam nagrodę za najlepszy projekt roku z zakresu edukacji kulturalnej od Prezydenta m.st. Warszawa.

Twoje warsztaty są SUPER! Bywam z dzieciakami na różnych takich i bijesz wszystko co widziałam na głowę. Mądre, fajne i takie inne od tego co dzieci mają na codzień w przedszkolu czy szkole (w duchu rób tak jak pani pokazuje i staraj się, żeby nie wyszło ci dużo brzydziej).

Dominika Dzikowska

fotograf, Studio Miłość - Autentyczna Fotografia

Warsztaty projektowe to propozycja dla tych, którzy lubią burze mózgów, pracę w grupach, budowanie modeli, wymyślanie i przekładanie pomysłów w realne rozwiązania. Czy wiesz, że pomysły można przymierzać, tak jak ubrania i patrzeć czy jest nam w nich do twarzy czy nie? W trakcie warsztatów – wspólnie z grupą – możesz zaprototypować swoją wymarzoną przestrzeń do mieszkania. Na luzie i na wesoło nabywasz umiejętności, które pomogą ci wprowadzać samodzielne zmiany w twoim wnętrzu – tak aby mieszkało ci się w nim lepiej(grupy min. 8 osób, czas trwania do 5 h) > oto jak prototypowanie marzeń opisuje Ania – jedna z uczestniczek warsztatów.

„Przerobiliśmy nasze mieszkania i nasze mieszkania marzeń od początku do końca. (…) Warto zagłębić się w świat swoich marzeń i zacząć je realizować krok po kroku, zapisując i przyklejać gdzie się da kolorowe karteczki, wracając na lekcje ZPT przypominając sobie podstawowe umiejętności  użycia młotka, gwoździa, kleju, kartonowych rolek, plastikowych rurek  i kilku innych ciekawych gadżetów. Wcielić się w role wielkiego budowniczego i kreatora, pomajsterkować, poszperać i pogmerać w swojej głowie. A przy tym wszystkim świetnie się bawić!” / Pełna relacja z warsztatów „mieszkaj tak jak lubisz” – tutaj.

Ania Matuszczak

fotograf, The Fake Rolls

#1

T R Z Y
ogród w wersji mini
Podczas warsztatów opowiadamy o tym o tym czym zajmuje się architekt krajobrazu i czym są naturalne place zabaw.  Tworzymy miniogrody jako „miejsce relaksu dla bardzo zapracowanego dorosłego” Warsztaty można przeprowadzić w plenerze. Działania mogą być poprzedzone spacerem w trakcie którego zgromadzone zostanie część materiałów do dalszej pracy.


Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wiek 6+, trwają 1,5 h. Prowadzone są przez architektów i zaproszonych gości. Cena(w zależności od liczby uczestników) zawiera w sobie honorarium prowadzącego i koszty materiałów.

 

#2

PRZYKŁADOWE
w zgodzie z sąsiadem
Przybliżenie pojęć związanych z projektowaniem architektonicznym i urbanistycznym. Czyli po prostu z tym co nas otacza dookoła. W trakcie warsztatów szukamy odpowiedzi na pytanie: czym jest architektura a czym urbanistyka oraz dlaczego warto budować w zgodzie z sąsiadem?

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wiek 6+, trwają 1,5 h. Prowadzone są przez architektów i zaproszonych gości. Cena(w zależności od liczby uczestników) zawiera w sobie honorarium prowadzącego i koszty materiałów. 

#3

WARSZTATY
detale i drobiazgi
W trakcie warsztatów odbędziemy wspólną podróż w poszukiwaniu miejskich detali i drobiazgów. Stworzymy model miasta – budując go nieco na odwrót bo „od szczegółu do ogółu”. Spojrzymy wszystko z innej perspektywy – niejako przez lupę. Do wspólnego tworzenia modeli i opowiadania historii zapraszamy małych i dużych.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wiek 6+ oraz rodziców, trwają 1,5 h. Prowadzone są przez architektów i zaproszonych gości. Cena (w zależności od liczby uczestników) zawiera w sobie honorarium prowadzącego i koszty materiałów. 

Przeczytaj

publikacje
dla kwartalnika Dziecko w Warszawie 2012
o projektach i rozwijaniu wyobraźni
dla Magazynu Synergia 2012
o przygodach z architekturą

Posłuchaj

audycji radiowej
opowiadam o tym kim jest architekt i co robi w Radiowej Trójce
opowiadam o tym kim jest i co robi architekt
o akcjach podwórkowych rozmawiam z Agatą Koczowską z Radia Praga
o projektach społecznych i architekturze

Zobacz

materiał video

Chcesz zorganizować takie warsztaty?